ADRESA

Strada Victoriei 82/21
430122 Baia Mare, Maramures

Tel.  0362-401169

Sprijiniți dezvoltarea comunității locale prin redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit către Asociația Caritas Maramureș!

Pentru ONG-urile care activează în domeniul social sumele provenite din redirecționarea impozitului pe venit reprezintă un ajutor important, subvențiile de stat în ultimii ani fiind tot mai puține și mai nesigure.

Conform noilor directive, localnicii devotați cauzelor sociale au posibilitatea să susțină nu doar cu 2%, ci chiar cu 3,5% din impozitul lor pe venit furnizorii de servicii sociale acreditați cu cel puțin un serviciu social licențiat.

Cu o tradiție de 20 de ani, Asociația Diecezană Caritas Greco Catolic Maramureș este unul din cele mai vechi ONG-uri, furnizori de servicii sociale acreditați din regiune.
       Prin redirecționarea a 3,5% din impozitul dumneavoastră pe venit către Caritas, sprijiniți dezvoltarea comunității locale. Redirecționarea puteți să o solicitați prin completarea formularului 230 și prin depunerea acestuia la sediul ANAF, respectiv puteți să-l transmiteți pe cale poștală, dar poate fi completat și online până pe data de 15 martie.

Conform legilor în vigoare, formularele pot fi colectate și depuse și de către ONG-urile beneficiare, de aceea puteți să vizitați cu încredere birouL Caritas DIN Baia Mare, str.Victoriei nr.82/21, pentru completarea și predarea formularului.

Datele organizației sunt următoarele: Asociația Diecezană Caritas Greco Catolic Maramureș, Cod de identificare fiscală: 11326615, Cont bancar (IBAN): RO85RNCB0182034154220001.
Asociația Diecezană Caritas Greco Catolic Maramureș  îndeamnă cetățenii dornici să ajute să redirecționeze 3,5% din impozitul lor pe venit către organizație, sprijinind astfel serviciile sociale asigurate de aceasta.35caritas

45596989 2127868170586212 4821012687095857152 nCaritas-ul parohial, ca o activitate pastorală parohială, leagă oamenii care își folosesc timpul și abilitățile pentru a ajuta pe cei nevoiași și pentru cei care sunt dispuși să-și pună bunurile și serviciile la dispoziția celor care au nevoie.

Comunitățile parohiale (credincioși și preoți) nu au avut o șansă de a se familiariza cu caritasul parohial dezvoltat, modul de funcționare și structura acestuia.

De aceea Asociația Diecezană Caritas Greco Catolic a tiparit “MANUAL PENTRU CARITAS PAROHIAL” în folosul tuturor preoților parohi din Eparhia de Maramureș.

Scopul proiectului Caritas Parohial Maramureș este de a promova conceptul de Caritas parohial in Eparhia de Maramureș și de a înființa cate un caritas parohial în fiecare protopopiat.

PROIECT ,,VOLUNTARI PENTRU VÂRSTNICI” - CARITAS

homecare emprego 700x360

Îmbătrânirea populației este un fenomen în creștere care afectează nu numai România, ci întreaga Europă. Conform Institutului Naţional de Statistică, 3.247.744 de persoane din populația totală a României au vârsta de peste 65 ani.  În plus, țara noastră se confruntă cu emigrarea tinerilor, maladiile moderne, insuficiența resurselor umane și financiare specializate, precum și lipsa unui sistem integrat de suprijin. Toate acestea fac ca foarte mulți vârstnici să trăiască singuri, lipsiți de contact social.

php0BxnpyAM     Începând cu data de 12.03.2018 Asociația Diecezană Caritas Greco Catolic Maramureș va deschide Centrul de fitness și recuperare medicală Caritas

Prin acest proiect, Asociația Caritas Greco Catolic Maramureș, dorește să vină în special în sprijinul copiilor ca principali beneficiari . Acestia sa fie să fie copiii cu probleme de sănătate ortopedice și neurologice, copii cu autism și tulburări de dezvoltare locomotorii și cognitive, dar și pentru copiii din spitalele și centrele de pediatrie din alte domenii: pediatrie generală, oncologie care au nevoie de servicii de kinetoterapie din Baia Mare și din întreg județul, dar și persoane adulte care au suferit diverse afecțiuni ca accidentul vascular cerebral, accidente, sau alte boli care afectează buna funcționare a organismului.

28033454 1958916957470924 1894945942 o11 februarie este Ziua Mondială a Bolnavului. Ea a fost introdusă de către Papa Ioan Paul al II- lea ca o modalitate pentru credincioși și necredincioși de a face ceva pentru oameni bolnavi, prin rugăciuni și acțiuni concrete. Această zi coincide cu comemorarea Fecioarei de la Lourdes. În această zi, organizațiile religioase vor oferi bolnavilor medicamente, alimente și îndrumare spirituală.

Copyright © 2019, Caritas Maramures. All Rights Reserved.

Design by: MM